• Category :

İç mimari tasarım, herhangi bir mekanın içini tasarlama sürecine denir. Alanların verimli kullanımına yönelik yapılan iç mekan tasarlamaları, planlama, estetik ve teknik çözümler sonucu başarıya ulaşır.

İç mimarlık olarak adlandırılan tasarım süreci, kullanıcılara işlevsel yaşam alanları oluşturma ve görsel ambiyansı sağlama amacı güder. Pek çok faktör iç mekan tasarımında rol oynar.Görsel faktörler(renk, ışık, biçim)
Dokunsal faktörler (yüzey, şekil, doku)
İşitsel faktörler (gürültü, yankı)
Tasarımcı, ilgili materyalleri doğru kullanmalı; mobilyalar, aksesuarlar ve renkler hakkında geniş bilgiye sahip olmalıdır. İç mekan tasarımı yapanlar en çok şu malzemeleri kullanır:
mobilya,
aydınlatma,
halı ve zemin kaplamaları,
boya ve duvar kaplamaları,
cam,
metal,
demirbaşlar,
sanat eserleri

İç mimar ne yapar?

İç mimar kişilerin yaşam alanlarını kullanışlı ve estetik hale getirmek için farklı eşya ve aksesuarları kullanarak tasarım yapan kişidir. Daha sağlıklı, güvenli ve rahat bir ortam tasarlamakla yükümlüdür. Kişilerin yaratıcılığı en önemli faktör olarak görülür.

İç mekan tasarımı ve dekorasyon arasındaki fark nedir?

İç mekan tasarımı, iç mimarlar tarafından yapılan ve her detayın teknik olarak hesaplanmasını gerektiren bir süreçtir. Dekorasyon ise iç mimarlığın bir bölümünü oluşturan ve daha çok kişisel zevklere göre tasarımın yapıldığı süreçtir. İç mimarın mekan tasarlamasından sonra farklı zevklere göre dekorasyon süreci tamamlanır.